JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Ekra hos Scanditron

Ekra hos Scanditron

Produktionsspecialisten Scanditron blir ny distributionspartner i norra Europa för tyska Ekras stenciltryckare.
– Efter noggrant övervägande av olika produktstrategier inom lodpastatryckning har vi kommit fram till att med Ekra som partner kan vi erbjuda en optimal lösning till kunder med olika tryckningsbehov, säger Björn Johnsson, vd för Scanditrongruppen, i ett pressmeddelande.

Scanditron har under många år sålt screentryckare från brittiska DEK och fortsätter under 2015 att erbjuda service för befintliga maskiner i Norden, Baltikum och Polen. Scanditron fortsätter även att sälja förbrukningsprodukter till DEK-maskiner som torkrullar och tvättvätskor.

Bakgrunden till bytet från DEK till Ekra är att DEK numera ingår i samma koncern som Siplace ytmonteringsmaskiner.

Ekra Automatisierungssysteme utvecklar och tillverkar stencil- och screentryckare i Bönnigheim, Tyskland. Företaget ingår i Asys Group, en global koncern som utvecklar kundanpassade hanterings- och processutrustningar för elektronik- och solcellsindustrin.

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)