JavaScript is currently disabled.Please enable it for a better experience of Jumi. Var finns riskerna med blyfri elektronik?

Företag som sysslar med elektronik för svåra miljöer som rymd, flyg, militärt, medicin och fordon har fått problem efter det att RoHS-direktivet infördes för snart elva år sedan. Branschorganisationen IPC ordnar en tvådagarskonferens på temat "blyfritt" den 5-6 april i Järfälla strax utanför Stockholm.

För att kunna diskutera problembilden genom hela produktionskedjan bildades ”Pb-free Electronics Risk Management (PERM) Council” med branschorganisationen IPC som sammanhållande part. Sammanslutningen har idag cirka 160 medlemmar. 

Värdskapet går runt bland medlemsföretagen och den 5-6 april står försvarskoncernen Saab i Järfälla som organisatör för det 32:a PERM-mötet, ett faktum som gör det enkelt för svenska elektronikföretag att ta del av rön inom området och träffa amerikanska föreläsare med stor insikt i riskerna med blyfri elektronik.

Agendan finns här (länk)

Mer information och anmälan finns här (länk)

Prenumerera på Elektroniktidningens nyhetsbrev eller på vårt magasin.


MER LÄSNING:
 
KOMMENTARER
Kommentarer via Disqus

Vakant

Sälj och marknads­föring +46(0)734-171099 ads@etn.se
Per Henricsson
Per
Henricsson
+46(0)734-171303 per@etn.se
(redaktion)

 
Jan Tångring
Jan
Tångring
+46(0)734-171309 jan@etn.se
(redaktion)