Både FPGA och asic 13:51 Vid en snabb blick ser det amerikanska uppstartsföretaget Tier Logics erbjudande ut att mycket likna Hardcopy från FPGA-jätten Altera. Men Tier Logics angreppssätt är radikalt annorlunda, vilket ger plats för fler logikblock per ytenhet. Företaget kan också ge identiska egenskaper till en asic och en FPGA, så när som på priset.
| Gateline i FPGA-satsning tis EDA-distributören Gateline har börjat sälja FPGA-utvecklingsverktyget Active-HDL från amerikanska Aldec. Sedan tidigare har företaget en FPGA-kunnig applikationsingenjör i personalen.
|
FPGA med hård processor tis FPGA med hård processorHösten 2005 lanserades Fusion, en familj flashbaserade FPGA-kretsar från Actel, som kombinerade programmerbar logik med analoga funktioner och en mjuk Arm-processor, M1. Nu kommer uppföljaren som fått en hård variant av Arm-processorn M3, och förbättrade analogfunktioner.
| Rejäl återhämtning för halvledarproduktionsutrustning mån Halvledarindustrin slog ifjol till alla bromsar på investeringsfronten. Nu gör man tvärtom - gasen i botten för att snabbt öka produktionen igen. En konsekvens är att den hårt prövade branschen för produktionsutrustning går mot några gyllene år.
|
Superpresterande FPGA har tidsbunden arkitektur 2/3 Super-FPGA med tid i arkitekturenGenom att använda tiden som en tredje dimension har amerikanska Tabula tagit fram en FPGA med tätare logik och minne, och som ger upp till fyra gånger högre DSP-prestanda. Företaget har ännu inte lanserat en enda produkt, men har ändå lyckats locka nära en miljard kronor i riskkapital.
| Starkaste halvledaråret sedan 2006 1/3 I år kommer halvledarmarknaden att öka med 22 procent, till 280 miljarder dollar, den starkaste tillväxten i branschen sedan 2006. Bäst går det för minnen, som närapå dubblerar försäljningen under första kvartalet. Det spår analyshuset Isuppli.
|