Skriv ut

Spanska Hesstec (HESStec) får en ny minoritetsägare i form av ABB som är intresserad av företagets ultrakondensator-förstärkta batterilager.

ABB gjorde nyligen en storsatsning på batterilager för industrin – kunder kan leasa batterilager till sina egna lokaler och låta ABB hantera precis allt – från design och installation till drift och underhåll.

Spanska Hesstec utvecklar och tillverkar Hess (hybrida energilagringssystem) som kombinerar batterier med ultrakondensatorer.

Det finns många tillämpningar där batterilager får mycket bättre egenskaper om du adderar en ultrakondensator. Den tar hand om de transienta smällarna under allt från regenerativ bromsning och starten av en snabbladdning till höga strömpulser från maskiner som startar och stängs av.

Kondensatorerna reagerar på millisekunder och ger effektivare system och stabilare nätspänning. Dessutom avlastar de batterierna som både kan dimensioneras ner och få längre livslängd. ABB pekar på mikronät som en intressant tillämpning för Hess.

Ett pressmeddelande från ABB kallar Hesstecs system för ”skalbara och banbrytande”. ABB använder redan Hess av annan design i bland annat bussar och hamnkranar.

Hesstec grundades 2018 och har 40 anställda. Kunder finns inom infrastruktur för elfordonsladdning, toppbelastningsutjämning för kommersiella byggnader, tillförlitlig kraftförsörjning för tillverkning samt integrering av förnybar energi för industrianläggningar.

Den 22 maj meddelade Hesstec att det planerar ett labb och en tillverkningsanläggning i megawattskala i Europa.

De ekonomiska detaljerna redovisas inte men investeringen görs genom ABB Electrification Ventures, som är en fond vars satsningar just nu syftar till att bygga upp ett ekosystem av partners inom produktivitet, effektivitet och hållbarhet. ABB Electrification Ventures har investerat cirka 85 miljoner dollar i 16 startupföretag sedan 2021. 

ABB är inte ensamt att investera i Hesstec nu. Det gör även Net Zero Ventures, Verbund, Elewit och RIC Energy.