
Vilket ansvar har tillverkare och importörer för att belysningsprodukter uppfyller EU:s krav? Det är temat när certifieringsföretaget SGS arrangerar ett kostnadsfritt seminarium på Elmässan onsdagen den 14 oktober.
Seminariet tar upp CE-märkning, marknadskontroll, vanliga produktbrister och hur företag kan identifiera risker. Särskilt fokus ligger på armaturer och deras överensstämmelse med gällande krav och standarder.
Föreläsare är Aki Niskanen från SGS Fimko i Finland. Han är elektronikingenjör med lång erfarenhet av elsäkerhet, provning och certifiering.
Seminariet hålls den 14 oktober klockan 10–11 i lokal E5 på engelska. Deltagandet är kostnadsfritt, men kräver anmälan. Det kan du göra här.