Läs nyhetsbrevet på webben:
http://www.etn.se/nyhetsbrev.html
Arkiv: http://www.etn.se/nyhetsbrev/

NYHETSBREV 2008-03-12

 
Optiskt mätlabb för processindustrin
För sex miljoner kronor får Skellefteå ett nytt utvecklingslabb för optiska mätsystem. Tanken är att stärka regionens processindustri och dess underleverantörer.
  LÄS MER
 
Svenskt innehåll i ukrainska tv-boxar
Linköpingsföretaget Zenterio har sålt sin referensdesign och mjukvara för digital-tv-boxar till ukrainska Telecard-Pribor.
  LÄS MER
 
2D-antenn för RFID
Tyska Neosid har släppte en tvådimensionell antenn uppbyggd av två separata spolar placerade längs skilda axlar. Antennen är tänkt att användas i nyckellösa tillämpningar och RFID-system.
  LÄS MER
 
Distribuera mikrovågor i fiber
Vid höga frekvenser och långa avstånd är fiber ett utmärkt sätt att distribuera mikrovågssignaler. För att därtill maximera täckningen krävs trådlösa system med distribuerade antenner som dynamiskt kan omfördela kapaciteten till områden med hög belastning. Hur detta bäst görs i praktiken är ämnet för en doktorsavhandling av chalmersforskaren Andreas Wiberg.
  LÄS MER
 
Robotkonsult behöver folk
Konsultföretaget Epsilon har rejäl vind i seglen och behöver nyanställa. Nyligen tecknade företaget ett avtal med fordonstillverkare motsvarande 25 miljoner kronor inom sitt specialområde robotteknik.
  LÄS MER
 
Note tar över Partnertechs verkstad i Järfälla
Kontraktstillverkaren Note bli ägare till Partnertechs mekanikenhet i Järfälla med 20 anställda. Verksamheten är inriktad på skärande bearbetning och ska inlemmas i Notes nearsourcingkoncept.
  LÄS MER
 
Annons
Annons
Annons
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev
(c) Elektroniktidningen
Nyhetsbrevet kostar inget. Tipsa kollegor och kontakter!
Klicka här för att teckna ytterligare en prenumeration
Elektroniktidningen: http://www.etn.se/
Ansvarig utgivare: Adam Edström

Klicka här för att avbryta prenumerationen
eller skicka ett mail till pren@etn.se.