Läs nyhetsbrevet på webben:
http://www.etn.se/nyhetsbrev.html
Arkiv: http://www.etn.se/nyhetsbrev/

NYHETSBREV 2008-03-18

 
Norstel drar in 15 miljoner euro
Kiselkarbidtillverkaren Norstel drar in 15 miljoner euro från tidigare och nya investerare. Pengarna behövs för att sätta fart på verksamheten i Norrköpingfabriken.
  LÄS MER
 
Vinnovapengar ska lösa radioproblem
Forskningscentret för radiomätteknik vid Högskolan i Gävle får 750 000 kronor av Vinnova för att utveckla tekniker för trådlösa system i industriella miljöer.
  LÄS MER
 
Konsultföretaget Knightec satsar på inbyggda system
Konsultföretaget Knightec utökar nu Stockholmskontoret med en nybildad grupp för inbyggda system. Företaget har rekryterat Nicklas Gustafson från Enea för att leda satsningen.
  LÄS MER
 
Jakten på det perfekta användargränssnittet
Inom två år kommer mobilt bredband att ha lika många abonnenter som dagens fasta bredband. Men frågan är om mobilabonnenterna kommer att använda särskilt många internettjänster. Troligen inte, med dagens användargränssnitt. Sannolikt betydligt fler med Squace, där mobilens lilla skärm delas in i massor av små rutor, var och en med länk till en personligt utvald sajt, många skapade av Squaceanvändarna själva.   LÄS MER
 
Mobilt bredband kräver mer spektrum
Fram till år 2020 behöver mobilindustrin få tillgång till uppemot 1200 MHz spektrum i nya frekvensband. Senaste tilldelningen stannade vid 400 MHz. Men industrin har inte sänkt ambitionsnivån.   LÄS MER
 
Annons
Annons
Annons
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev
(c) Elektroniktidningen
Nyhetsbrevet kostar inget. Tipsa kollegor och kontakter!
Klicka här för att teckna ytterligare en prenumeration
Elektroniktidningen: http://www.etn.se/
Ansvarig utgivare: Adam Edström

Klicka här för att avbryta prenumerationen
eller skicka ett mail till pren@etn.se.