Läs nyhetsbrevet på webben:
http://www.etn.se/nyhetsbrev.html
Arkiv: http://www.etn.se/nyhetsbrev/

NYHETSBREV 2008-10-15

 
LED-ljus kräver upplysta ingenjörer
Lysdioderna är på stark frammarsch inom belysningssektorn. Men om löftena ska infrias krävs mer dialog mellan ingenjörer och ljus­arkitekter, för det är stor skillnad på att designa en lysdiods­armatur och något för glödlampor eller lysrör. God förståelse av parametrar som ljus­temperatur, CRI-index och termisk resistans är nödvändigt, jämte kunskap om ström­försörjning med pulsbreddsmodulering.    LÄS MER
 
Energimyndigheten gillar lysdioder
Med lysdioder blir belysningen en del av digitaltekniken, och tar därmed steget in i informationssamhället. Plötsligt kan då belysningen styras på helt nya sätt. Det är huvudskälet till att Energi­myndigheten visar stort intresse för tekniken, trots att den lider brist på standardisering och testmetodik.   LÄS MER
 
Hundratals konsulter ut från Sony Ericsson
När Sony Ericsson minskar arbetsstyrkan med 2000 personer får även flera hundra konsulter gå från bolaget, skrivet nyhetsbrevet Rapidus.
  LÄS MER
 
PCI Express som klarar mer
Möjligheten att skicka information till flera mottagare samtidigt - multicast - och mer flexibilitet som sänker strömförbrukningen är jämte mer kapacitet de största nyheterna när IDT lanserar en familj switchkretsar för PCI Express.
  LÄS MER
 
Nortec hos Scanditron
Produktionsspecialisten Scanditron breddar utbudet med värmetåliga etiketter och splitsverktyg från Nortec.
  LÄS MER
 
Två expertartiklar om lysdioder

I senaste numret av Elektroniktidningen publiceras två expertartklar om lysdioder.

  LÄS MER
 
Annons
Annons
Läs Elektroniktidningens magasin online
Annons
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev
(c) Elektroniktidningen
Nyhetsbrevet kostar inget. Tipsa kollegor och kontakter!
Teckna ytterligare en prenumeration (klicka)
Elektroniktidningen: http://www.etn.se/
Ansvarig utgivare: Adam Edström
Avbryt prenumerationen (klicka).
Ändra adress (klicka).

Annat: pren@etn.se