Läs nyhetsbrevet på webben:
http://www.etn.se/nyhetsbrev.html
Arkiv: http://www.etn.se/nyhetsbrev/

NYHETSBREV 2009-01-16

 
Norstel nära kommersiell produktion
Före sommaren räknar kiselkarbidleverantören Norstel i Norrköping med att ha en fungerande tillverkningsprocess för tretumsskivor och sent i år kan de första kommersiella leveranserna dra igång.
  LÄS MER
 
Miljardförlust för Sony Ericsson
Sony Ericsson lyckades, mycket tack vare valutaförändringar, öka sin försäljning i fjärde kvartalet jämfört med det tredje. Men det var en dyrköpt ökning - kvartalet gav en nettoförlust på 2 miljarder kronor. På helåret 2008 blev förlusten nära 800 miljoner kronor. Nu ska företaget spara ytterligare 1,9 miljarder kronor.
  LÄS MER
 
Stort intresse för elmiljömässa
Mässan Electronic Environment i månadsskiftet mars-april i Stockholm, som kombinerar EMC, ESD och Elsäkerhet med mekanisk och termisk miljö, är i det närmaste utsåld.   LÄS MER
 
Spansion söker räddning
Världens största NOR-flashtillverkare Spansion blöder. Företaget bekräftar nu att man söker efter strategiska affärsalternativ som både kan innebära ett samgående eller rent av en försäljning.
  LÄS MER
 
Leab ger varseluppskov
I november varslade kontraktstillverkaren Leab i Lövånger tio av sina 200 anställda om en uppsägning i januari. Nu skjuter företaget upp varslet i drygt två månader.   LÄS MER
 
Partnertech drar ner även i Vellinge
I onsdags varslade kontraktstillverkaren Partnertech 54 anställda i Åtvidaberg. Igår spädde företaget på med 35 personer i Vellinge.
  LÄS MER
 
Annons
Läs Elektroniktidningen magasin online
Annons
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev
(c) Elektroniktidningen
Nyhetsbrevet kostar inget. Tipsa kollegor och kontakter!
Teckna ytterligare en prenumeration (klicka)
Elektroniktidningen: http://www.etn.se/
Ansvarig utgivare: Adam Edström
Avbryt prenumerationen (klicka).
Ändra adress (klicka).

Annat: pren@etn.se