| |
|
Norstel nära kommersiell produktion
|
Före sommaren räknar kiselkarbidleverantören Norstel i Norrköping med att ha en fungerande tillverkningsprocess för tretumsskivor och sent i år kan de första kommersiella leveranserna dra igång.
LÄS MER
|
| |
|
Miljardförlust för Sony Ericsson
|
Sony Ericsson lyckades, mycket tack vare valutaförändringar, öka sin försäljning i fjärde kvartalet jämfört med det tredje. Men det var en dyrköpt ökning - kvartalet gav en nettoförlust på 2 miljarder kronor. På helåret 2008 blev förlusten nära 800 miljoner kronor. Nu ska företaget spara ytterligare 1,9 miljarder kronor.
LÄS MER
|
| |
|
Stort intresse för elmiljömässa
|
|
Mässan Electronic Environment i månadsskiftet mars-april i Stockholm, som kombinerar EMC, ESD och Elsäkerhet med mekanisk och termisk miljö, är i det närmaste utsåld.
LÄS MER
|
| |
|
Spansion söker räddning
|
Världens största NOR-flashtillverkare Spansion blöder. Företaget bekräftar nu att man söker efter strategiska affärsalternativ som både kan innebära ett samgående eller rent av en försäljning.
LÄS MER
|
| |
|
Leab ger varseluppskov
|
|
I november varslade kontraktstillverkaren Leab i Lövånger tio av sina 200 anställda om en uppsägning i januari. Nu skjuter företaget upp varslet i drygt två månader.
LÄS MER
|
| |
|
Partnertech drar ner även i Vellinge
|
I onsdags varslade kontraktstillverkaren Partnertech 54 anställda i Åtvidaberg. Igår spädde företaget på med 35 personer i Vellinge.
LÄS MER
|