| |
|
Starkaste halvledaråret sedan 2006
|
|
I år kommer halvledarmarknaden att öka med 22 procent, till 280 miljarder dollar, den starkaste tillväxten i branschen sedan 2006. Bäst går det för minnen, som närapå dubblerar försäljningen under första kvartalet. Det spår analyshuset Isuppli.
LÄS MER
|
| |
|
Bevisat buggfritt operativsystem
|
|
Ett formellt bevis för att OS-kärnan Pike OS är korrekt. Det håller operativsystemets ägare Sysgo på att ta fram.
LÄS MER
|
| |
|
PA-arkitekturen styr materialvalet
|
I takt med att radiobasstationerna får allt högre krav på kapacitet och energiförbrukning riktas blickarna mot effektförstärkaren i själva sändaren. På önskelistan står högre verkningsgrad och allt större bandbredd med bibehållen linjäritet. Galliumnitrid har egenskaper som passar väl in och nya arkitekturer kan vara inträdesbiljetten som materialet behöver.
LÄS MER
|
| |
|
Lika bra räcker inte för GaN
|
Allt fler hoppas på att galliumnitrid ska ersätta kisel i effektförstärkaren i framtida basstationer. Men genombrottet dröjer något år till. Förmodligen får materialet vänta på andra generationen LTE, tror tillverkarna.
LÄS MER
|
| |
|
Elcoteq varslar 20 anställda
|
Kontraktstillverkaren Elcoteq har inlett förhandlingar om uppsägning av 20 personer i Finland.
LÄS MER
|