| |
|
|
|
En datacentral för Nokias molntjänst ovi.com, byggd på Arm Cortex A9-processorer. Det är ett projekt som stöds av EU:s sjunde ramprogram för forskning med övergripande mål att ta ner energikostnaden för serverberäkningar.
LÄS MER
|
| |
|
Tre amerikaner som vill växa i Sverige
|
De tre amerikanska komponentdistributörerna Digi-Key, Mouser och Nu Horizons planerar alla att växa starkt i Europa – då också Sverige – under de närmaste åren. Men deras strategier skiljer sig åt. Nu Horizons vill anställa fler lokalt, medan Digi-Key sköter så gott som allt från andra sidan Atlanten. Mouser kör den gyllene medelvägen.
LÄS MER
|
| |
|
Svenska LED-moduler down under
|
Arbogaföretaget Optoga har anlitat australiensiska Glasslite som distributör av företagets LED-moduler i Australien och Nya Zeeland. Lampor för medicinska miljöer står i fokus.
LÄS MER
|
| |
|
På gång: mobilvideo utan skakig bild
|
Två forskare i Linköping har utvecklat en algoritm som stabiliserar videofilmningar från enkla mobilkameror. Nu vill de gå vidare och ta fram en skarp programvara utifrån sin prototyp.
LÄS MER
|
| |
|
PTS vill närma sig sina nordiska kollegor
|
Norden bör harmonisera sina telekomregleringar, för att locka till ökade investeringar. Det menar de nordiska regleringsmyndigheterna som kommit överens om att som ett första steg utöka sitt samarbete.
LÄS MER
|
| |
|
Nya chefer på Kitron
|
Thomas Löfgren har utsetts till vd för Kitron Sverige, och Stefan Tjust blir vd för företagets verksamhet i Karlskoga. Därtill blir Yvonne Wenzel chef för den fabrik som företaget just nu bygger upp i kinesiska Ningbo.
LÄS MER
|