NYHETSBREV 2011-03-14
Jordbävningen skakar även elektronikindustrin
UPPDATERAD:
Naturkatastrofen i Japan är inte bara en mänsklig tragedi. Även elektronikindustrin påverkas, redan har priserna på flera minnestyper gått upp. Störst problem kan dock på sikt uppstå inom LCD-skärmar, där Japan är en dominant aktör. Men hur stora effekterna blir i praktiken är för tidigt att kunna gissa.
LÄS MER
Partnertech varslar i Vellinge
Kontraktstillverkaren Partnertech varslade idag 13 tjänstemän och 24 kollektivanställda på kundcentret i Vellinge om uppsägning.
LÄS MER
Electroengine varslar i Gävle
Uteblivna löften påstås ligga bakom Electroengines varsel av stora delar av personalen i Gävle och hot om att lämna staden. Planen vara att under våren börja tillverka motorer i Gävlefabriken.
LÄS MER
En spektrumanalysator för fältet
En bärbar spektrumanalysator med prestanda som ett mycket större bänkinstrument. Så presenterar Agilent nykomlingarna N9343C och N9344C som klarar frekvenser upp till 20 GHz.
LÄS MER
Inemi stakar ut framtiden
Den 29 mars släpper branschorganisationen Inemi sin karta till framtiden i en direktsändning på webben. Slutsatserna är ett resultat av vad 575 personer i 18 länder tror ska hända på produktionsområdet de kommande tio åren.
LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering:
Fredrik Söderberg
och
Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare:
Adam Edström
på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera
•
Avbryt prenumeration
•
Ändra adress
• Arkiv:
etn.se/nyhetsbrev/