NYHETSBREV 2011-05-05
 

Intel först med multigate-transistor

Intel tri-gateAmerikanska processorjätten Intel använder sin transistorteknik tri-gate i x86-familjen Ivy Bridge när den tillverkas i 22 nm i år. Processen ger processorer som drar hälften så mycket energi som Intels nuvarande 32 nm-teknik vid samma prestanda, enligt Intel.   LÄS MER
 

10 miljoner till svensk röntgendetektor

KTH-avknoppningen Scint-X tar in tio miljoner kronor i riskkapital. Pengarna ska användas för internationell expansion och för att bygga upp volymtillverkning i Kista.
  LÄS MER
 
Kristaller och filter bristvara efter skalvet i Japan
Ledtiderna för kvartskristaller har ökat med 50 procent efter det förödande jordskalvet och den efterföljande tsunamin i Japan. Även filter har blivit en bristvara, skriver analyshuset IHS Isuppli.
  LÄS MER
 

Raspberry PiBrittisk skoldator på USB-sticka

En ARM11-processor, 128 Mbyte DRAM, USB, H.264-dekoder, minneskortanslutning, 1080p-videoutgång och Linux. I storlek som ett tumme. Mer än så behövs inte för att lära ut datorteknik och programmering till elever.
  LÄS MER
 
Micron satsar på tillgänglighet
Minnestillverkaren Micron Technology har sjösatt ett program som lovar mer än tio års tillgänglighet på ett urval av företagets minnesprodukter. Tanken är att företag som tillverkar medicinsk utrustning, fordon och annan industriutrustning ska kunna känna större förtroende inför framtida minnesköp.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Fredrik Söderberg och Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Adam Edström på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/