NYHETSBREV 2012-04-02
 

Trion som gör asic åtkomligt

Analog design med extremt låg effektförbrukning som extra krydda är den nystartade konstruktionskonsulten Explorics specialitet. Tre asicutvecklare, närmast från pacemakertillverkaren St Jude Medical, ligger bakom företaget.
  LÄS MER
 

Tre norska solcellsfabriker till salu

Den norska solcellstillverkaren REC säljer nu maskinerna i sina nedlagda fabriker i Heroya, Glomfjord och Narvik till högstbjudande. Det handlar om två fabriker för tillverkning av multikristallina wafers och en fabrik för tillverkning av multikristallina solceller.
  LÄS MER
 
Combitech bygger norskt blåljusnät
Teknikkonsulten Combitech ska vara med och bygga ut det norska nödkommunikationsnätet Nødnett, som är motsvarigheten till svenska Rakel. Därmed stärker det svenska företaget sin verksamhet i Norge.
  LÄS MER
 

IxperienceWebbserver på Infineonprocessor

En Cortex M4-processor från Infineon – XMC4000 – är grunden för en 5 x 5 x 3 cm webbserver från Arrow Electronics. Den är lämplig som bas för kompakta, billiga kommunikationsenheter.   LÄS MER
 
Toshiba, Micron och Hynix bjuder på Elpida
Enligt uppgifter i media finns det åtminstone tre spekulanter på den japanska DRAM-tillverkaren Elpida som ansökte om konkursskydd den 26 februari (länk).
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/