NYHETSBREV 2012-05-10
 
Mips i tre nya 32-bitarsfamiljer
Proaptiv, Interaptiv och Mikroaptiv – så heter tre nya cpu-kärnefamiljer från Amerikanska Mips, som ställer dem mot kärnor från konkurrenten Arms Cortexfamilj. De ska bland annat utmana Arm i smarttelefoner.   LÄS MER
 

Integrerad sändtagare för 60 GHz

Amerikanska Hittite har släppt en integrerad sändtagare i kiselgermanium för 60 GHz bandet. Den kan användas för olika typer kommunikationslänkar och kabelersättare men också för sensorsystem.
  LÄS MER
 

Willow GarageStiftelse för robotar i öppen källkod

Forskning, produktutveckling och utbildning i robotik underlättas genom användandet av öppen källkod. Det hävdar stiftelsen Open Source Robotics Foundation (OSRF).   LÄS MER
 
Flexenclosure slår bopåle i Indien
Svenska Flexenclosure, som utvecklar och tillverkar strömförsörjningslösningar till basstationer som främst tar energin från vind och sol, har startat ett dotterbolag i Indien. Bolaget – döpt till Flexenclosure India – är ett joint-venture med det indiska industrikonglomeratet Artheon. Flexenclosure äger 51 procent.
  LÄS MER
 
Micron vill köpa Elpida
Amerikanska Micron bekräftar nu att företaget förhandlar om att köpa den förlusttyngda japanska minnestillverkaren Elpida. Går affären i lås bildas en ny jätte inom DRAM som kan ta upp kampen med Samsung och Hynix.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/