NYHETSBREV 2012-12-21
 

rönnskär e-kaldoRönnskär – slutstationen för din mobil

Det är stor chans att din nya dator eller smartmobil kommer att sluta sina dagar i Bolidens nya jätteugn i Rönnskärsverken utanför Skellefteå. Företaget har investerat knappt 1,3 miljarder kronor i anläggningen som smälter ner kretskort för att återvinna koppar, guld och andra värdefulla metaller.
  LÄS MER
 
Note avvisar Bennets bud
Styrelsen för kontraktstillverkaren Note anser att budet från Lifco, som ägs av Carl Bennet är för lågt och rekommenderar därför aktieägarna att inte acceptera det.
  LÄS MER
 
Flash vs DRAM

Flash större än DRAM

2012 blir det första året när marknaden för flashminnen är större än marknaden för DRAM. Det konstaterar analyshuset IC Insights.
  LÄS MER
 

Plessey ser dina gester

Brittiska Plessey bygger vidare på sin E-fältssensor kallad Epic. Efter EKG-mätningar (länk) är turen kommen till geststyrning av konsumentelektronik, en tillämpning som företaget kommer att visa upp på konsumentelektronikmässan CES i Las Vegas i januari nästa år.
  LÄS MER
 
Smartare infosystem – nytt konkurrensmedel för bilindustrin
Det tyska elektronikföretaget Bosch går nu i täten för att redan nästa år införa ett nytt rfid-baserat informationssystem som ska hantera bilindustrins produkt- och varuflöde. Det gäller hela kedjan från underleverantörer till fordonstillverkare och därmed allt från enskilda komponenter till färdiga fordon.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/