NYHETSBREV 2013-01-16
 

Transmodes illustration över internetmotorvägarnaTitta, vårt 100G funkar!

Telekomföretaget Transmode har nu fått de första beställningarna på sina optiska nätverkslösningar med överföringshastigheter på 100 gigabit per sekund. 100G-produkterna har hårdtestats i Acreos labb och fått klart godkänt.
  LÄS MER
 
2,8 miljoner uppkopplade patienter
I slutet av förra året fanns det 2,8 miljoner patienter runt om i världen som var uppkopplade till Internet från sina hem. Siffran förväntas öka med 27 procent per år för att år 2017 vara uppe i 9,4 miljoner. Siffran inkluderar enbart dedicerade övervakningssystem, inte system som är anslutna via smartmobiler, surfplattor eller datorer, påpekar analyshuset Berg Insight.
  LÄS MER
 

MIT tar elektricitet ur vattenånga

Forskare på MIT – Massachusetts Institute of Technology – har skapat en ny polymerfilm som kan  alstra elektricitet ur vattenånga. Tekniken tros kunna användas för att driva energisnåla sensorer.
  LÄS MER
 
Här är livlinan för svenska nystartare
Internetbaserad gräsrotsfinansiering är räddningen för nystartade svenska it-bolag, framför allt inom spelindustrin. På engelska heter det crowdfunding och är en av de hetaste trenderna i dag, konstaterar konsultföretaget Deloitte i en ny rapport.
  LÄS MER
 
Bosch tror på rejält billigare litiumjonbatterier
Fiat 500e, den första bilen som serieproduceras med Bosch-batterierRobert Bosch Battery Systems utvecklar en egen litiumjon-teknik. Målet är att få ned kostnaden för batterier till en tredjedel av dagens kostnadsnivå. Når man målet bygger Bosch en helt ny batterifabrik i Europa.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/