NYHETSBREV 2013-03-15
 

Mycket mobilgodis i nya Galaxy S4

Ögonstyrning, bläddra med handskar på, bläddra utan skärmkontakt, dela musik, ta "rörliga" stillbilder och nya sensorer för hälsokontroll. Det är mycket godis i nya Galaxy S4, men inte mycket mer än vad de vassaste konkurrenterna har.
  LÄS MER
 
Samsung utklassar Ericsson
Koreanska Samsung lämnade förra året in 2 289 patentansökningar till det europeiska patentverket EPO. Det är dubbelt så många som Ericsson och sex gånger fler än amerikanska Apple.
  LÄS MER
 

Vad gjorde dom på Sics förra året egentligen?

Nästa torsdag håller Sics öppet hus på Isafjordsgatan i Kista. Då visar man upp vad man hållit på med senaste året och så har man bjudit in toppgarnityr från Ikea och Ericsson att berätta om hur de ser på framtiden.
  LÄS MER
 
Konferens kring energimedvetna systemkretsar
Kretsar för ett energimedvetet samhället är temat för årets upplaga av system-på-kiselkonferensen SSoCC som avhålls i Ystad 6-7 maj.
  LÄS MER
 
Endagsmässa om PXI i Göteborg
Den 25 april är det premiär för ”The PXI Show”, en ny, svensk minimässa med tillhörande konferens tillägnad den snabbväxande test- och mätstandarden PXI.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev! (c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/