NYHETSBREV 2014-09-25
Tävling: hitta luftföroreningar via IoT
Element14 blåser igång en konstruktionstävling om bästa luftföroreningsrapporteringssystem. Du kan vinna en Macbook, en multimetrer och några sensortaggar. Och redan om du lyckas bli en av de tio lyckliga deltagarna utrustas du med en tung uppsättning sponsrade verktyg.
LÄS MER
ABB bygger 10 snabbladdmackar i Stockholm
Vattenfall planerar att sätta upp ett nätverk om tio snabbladdningsstationer för elbilar i Stockholmsområdet innan årsskiftet. ABB har fått ordern.
LÄS MER
Nya motorkretsar från Renesas
Renesas styrkretsfamilj RL78/G1G får nya medlemmar som enligt Renesas i slutänden ska kunna reducera de digitala systemkostnaderna för borstlösa likströmsmotorer i exempelvis fläktar, elverktyg och matberedare med 40 procent.
LÄS MER
Umeåantennen i Digi-Keys sortiment
Proant får hjälp av distrbutören Digi-Key att sälja sin kretskortsmonterade antennfamilj för GPS, Bluetooth, Wlan, GSM, 3G och 868/915.
LÄS MER
Mouser på väg mot rekordår
Komponentdistributören Mouser växer kraftigt i Europa, försäljningen för 2014 ser ut att landa hela 41 procent över 2013. Skandinavien ligger strax under med 38 procents tillväxt.
LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering:
Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare:
Anna Wennberg
på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera
•
Avbryt prenumeration
•
Ändra adress
• Arkiv:
etn.se/nyhetsbrev/