NYHETSBREV 2014-10-24
 
Airbag kräver verkstadsvisit för Audi A4
Under det senaste året har över 12 miljoner bilar med krockuddar från japanska Takata återkallats. Biltillverkare som BMW, Ford, GM, Chrysler och Toyota är drabbade. Nu har även Audi drabbats av en global indragning av A4-modellen på grund av fel i krockudden. Men här är Takata inte inblandat.
  LÄS MER
 
Elektroniktidningen har driftproblem
Elektroniktidningens sajt stängs ner för helgen. Vi har haft driftstörningar som tycks bero på att vi har blivit hackade. Vi arbetar för att lösa problemet. Också dagens nyhetsbrev blir eventuellt inställt.
  LÄS MER
 
Snabb IGBT med högt genombrott
Krafthalvledarexperten International Rectifier, som snart går upp i Infineon, lanserar en familj IGBT:er för 650 volt. Nykomlingarna siktar på en plats i allt från motorer till avbrottsfri kraft.
  LÄS MER
 
Foxconn överväger kinesisk displayfabrik för 44 miljarder
Den taiwanesiska kontraktstillverkaren Foxconn funderar på att bygga en fabrik för displayer i norra Kina. Om planerna blir verklighet kan det handla om företagets största investering någonsin på 5,7 miljarder dollar, skriver Wall Street Journal.
  LÄS MER
 
Blandat av Ericsson
Ökad försäljning men lägre vinst. Så kan kan man sammanfatta Ericssons rapport för årets tredje kvartal.
  LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera Avbryt prenumeration Ändra adress • Arkiv: etn.se/nyhetsbrev/