Ett klick på en knapp på ratten säger åt Ford S-max att hålla hastighetsgränserna åt dig. Ford lanserar andra generationen av sin modell S-Max i veckan, och detta är en av nyheterna.
LÄS MER
För tio år sedan introducerade Linear Technology sin allra första DC/DC-modul, µModule. Sedan dess har flera familjer adderats till konceptet. Nu är det dags för ytterligare tillskott. Det handlar om två buck-boost-omvandlare som inkluderar det mesta som behövs i en liten BGA-kapsel.
En DA-omvandlare med fyra kanaler, 16 bitars upplösning, som samplar 2,4 Gsampel per sekund och dessutom har industrins bästa dynamiska omfång inom 100 MHz till 300 MHz-bandet – det är vad Analog Devices just säger sig ha lanserat. Omvandlaren är tänkt att ta plats i avancerade mellanfrekvenssändare.