| |
|
|
Smarta accessoarer –
Branschens guldkalv efter smarttelefonen Vinstmarginalerna har börjat krympa för smarttelefonen och branschen sätter sitt nya hopp till så kallade wearables – smarta klockor och andra elektroniska accessoarer. Elektroniktidningen har dammsugit marknaden efter de komponenter som vill in i wearables.

LÄS MER
|
| |
|
Silicon Labs: Räcker 8 bitar eller behöver jag 32?
|
Varför skulle jag vilja ha en 8-bitars MCU? Den frågan får jag då och då, och här ska jag försöka ge ett svar. För en sak är säker. Du som utvecklar får ofta ett enklare jobb, och slutprodukten bli ofta bättre om du bara lägger några timmar i början av utvecklingsarbetet på att utvärdera vilken arkitektur som passar just din tillämpning bäst.

LÄS MER
|
| |
|
|
Industrins första programmerbara nioaxliga rörelsesensor. Det är vad tyska Bosch Sensortec just lanserat. Siktet är inställt på robotik, navigationssystem, drönare, spel, fjärrkontroller och användargränssnitt i IoT-projekt.

LÄS MER
|