NYHETSBREV 2016-01-26

DEN SVENSKA
ELEKTRONIKBRANSCHENS
NYHETSKANAL
MAGASIN, SAJT
OCH NYHETSBREV

 

RoHS – MiljöSEK förklarar RoHS

En dramatisk bild med två havsörnar jagandes en ejderhanne pryder omslaget på SEK:s nya handbok om RoHS-direktivet.


LÄS MER
 

Elektroniktidningen bjuder på inträdet

Digitalisering är huvudtemat för den jättelika IT-mässan CeBit i Hannover den 14-18 mars. I samarbete med organisatören Deutsche Messe kan Elektroniktidningen erbjuda dig som läsare gratis inträde.


LÄS MER
 
Tillökning i kraftfamilj
Kraftspecialisten TDK-Lambda utökar sin serie PH-A280 med sex nya modeller. Det handlar om DC/DC-moduler i kvartsbricksformat som klarar inspänningen på upp till 425 V och effekter upp till 150 W.


LÄS MER
 

Sony köper modembolag inom LTE-IoT

Japanska Sony köper Altair Semiconductor för 212 miljoner dollar. Det israeliska företaget utvecklar modemkretsar för IoT-tillämpningar i LTE-näten.


LÄS MER
 

Data Respons köper South Pole Consulting

Den norska inbyggnadskonsulten Data Respons köper den lilla svenska konsulten South Pole Consulting för minst 2,8 miljoner kronor.

LÄS MER
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
(c) Elektroniktidningen Sverige AB
Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
Prenumerera / Subscribe Avbryt prenumeration / Unsubscribe Ändra adress / Change address
• Arkiv / Archive: etn.se/nyhetsbrev/