ETN   NYHETSBREV
2018-10-30

Så blir årets mjukvaruvecka på Rise

Forskningsinstitutet Rise öppnar dörrarna i Kista den 26–28 november och visar upp den egna forskningen kring mjukvara kompletterad med presentationer från inbjudna experter. Årets tema är ”On the bleeding edge of technology”.


Intel utlovar 10 nm i slutet av nästa år

Intels kamp att nå procesnoden 10 nm ska äntligen vara avslutat i slutet av nästa år. Det rapporterar den amerikanska halvledarjätten under en telefonkonferens i samband med att senaste kvartalsrapporten släpptes.

Trump sabbar Kinas DRAM-fabb

Om du inte vill stöta dig med USA ska du sluta leverera utrustning eller material till den DRAM-fabrik som JHICC är i färd med att bygga i Jinjiang. Enligt USA ägnar sig JHICC åt att äventyra komponentförsörjningen för USA:s militära system.

Gör det enklare att avlusa kretsar

Genom att koppla ihop testarna med speciella block för avlusning – som adderas till kretsarna i designfasen – går det snabbare att köra igång och avlusa en ny konstruktion. Mentor och Teradyne samarbetar om lösningen.

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/