NYHETSBREV
2018-12-21


God jul och gott nytt år!

Efter ett händelserikt år tar Elektroniktidningen nu ledigt över helgerna. Vi återkommer med nyheter på webben den 7:e januari, medan första numret av pappersmagasinet når dig i slutet av januari.

LÄS MER!


EU-pengar till svenska teknik för cancerbehandling

Lundabolaget Spectracure får cirka 5 miljoner kronor genom EU:s Eurostarsprogram. Pengarna ska användas för att vidareutveckla ett bildstyrningssystem som ska bädda för högre precision vid cancerbehandling.

LÄS MER!

Svenskt chip för 5G-baser

Svenska Sivers IMA ska tillsammans med nederländska Ampleon utveckla ett millimetervågschip för 5G-basstationer. Ampleon satsar 3,5 miljoner kronor i utvecklingsarbetet som ska vara klart under nästa år.

LÄS MER!

De vill hålla koll på hur vi mår

För fem år sedan drog forskningsprofilen inbyggda sensorsystem för hälsa igång på Mälardalens Högskola i Västerås. Målet har varit att utveckla teknik som kan följa hälsotillståndet hos människor i vardagen, men också att med mikrovågsteknik avbilda mänsklig vävnad. Förhoppningen är att inom kort få starta nästa etapp – då ska delar av forskningen väljas ut för att nå internationell toppklass.

LÄS MER!

IoT-moln för 90 kr per månad

Obegränsade datamängder, analysfunktioner och snygga presentationsmöjligheter. Så presenterar Tektronix molntjänsten Initial State som kostar 9,99 dollar per månad och kan användas av vem som helt.

LÄS MER!

Vill göra det enklare att testa självkörning

Att få tillstånd för försök med självkörande fordon är långt ifrån enkelt. Nu testar Transportstyrelsen ett policylabb för att hitta sätt att göra processen enklare.

LÄS MER!
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/