NYHETSBREV
2019-05-07


Sony anställer hundra i Lund

Efter år av nedskärningar ser trenden ut att ha vänt för Sony i Lund. Företaget ska anställa hundra personer och får dessutom globalt ansvar för uppdateringarna av mjukvaran i mobilerna, skriver Sydsvenskan.

LÄS MER!


Ericsson till storms mot ”5G-myter”

Jo, det finns visst nytta även på kort sikt med 5G, skriver telekombolaget Ericsson. Företaget har utnämnt detta påstående och ytterligare tre till ”5G-myter” och bemöter dem med hänvisningar till sin senaste intervjuundersökning ConsumerLab report.

LÄS MER!


SIS byter namn och utseende

Har du tänkt på att förkortningen ”SIS” inte riktigt matchar det fulla namnet på den svenska standardorganisationen? Då är det försent! För från och med idag matchar de varandra igen,

LÄS MER!


Integrerad fotonik kommer att växa kraftigt

Marknaden för integrerade optiska sändtagare kommer att att växa från fyra miljarder dollar i fjol till cirka 19 miljarder dollar år 2024. Spådomen finns i en färsk rapport från analytikern Yole Développements. 

LÄS MER!
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/