NYHETSBREV
2019-05-22


SAS och Airbus gör elflyg ihop

SAS och Airbus planerar för flygplan som drivs av elektricitet. Enligt SAS är det första gången som ett flygbolag och en flygplanstillverkare tillsammans startar ett projekt med mål att införa elflyg för storskaligt, kommersiellt bruk.

LÄS MER!


En palett kommunal IoT från Ericssonveteraner

Göteborgska IoT-bolaget Iioote hjälper svenska kommuner bli smarta städer med hjälp av lågenergiradio, femton partners och en bred uppsättning sensorer.

LÄS MER!


Lucy Koh: Qualcomm måste licensiera till konkurrenter

USA:s konkurrensmyndighet FTC vinner en tvist mot Qualcomm i norra Kalifornien. Qualcomms existerande avtal kan komma att rivas upp och företaget får inte längre utnyttja vissa strategier i handel med patent. Domaren Lucy Koh lät sig inte påverkas av regeringens försök att rädda Qualcomm.

LÄS MER!

22 dagar kvar att boka AI-resa

Ett första projekt inom artificiell intelligens. Låter det lockande att dra igång? I så fall kan Vinnovas utlysning vara värd att ta en titt på innan den stänger om 22 dagar. Upp till en halv miljon går att få för små och medelstora företag, eller offentlig organisation, för ett kortare demonstrationsprojekt.

LÄS MER!

En FPGA för maskininlärning och snabb kommunikation

FPGA-delen finns kvar men har kompletterats med maskininlärningsblock och en NOC för att routa signalerna lika effektivt som i en asic. Det handlar om Speedster 7t, Achronix nya ”FPGA” som ska tillverkas hos TSMC i en 7nm-process.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/