NYHETSBREV
2019-09-03


KTH visar krympt MEMS

Världens minsta accelerometer är vad forskare på KTH tagit fram. Den är byggd i grafen, vilket enligt forskarna bäddat för den minimala storleken. I framtiden kan tekniken komma att användas i allt från mobiler till övervakningssystem för hjärt- och kärlsjukdomar samt kroppsnära teknik.

LÄS MER!


Kontaktdonens topp-tio

De tio största tillverkarna av kontaktdon omsatte 36 miljarder dollar i fjol vilket motsvarade 59,8 procent av marknaden. Det är en något mindre andel än året innan, då den var 60,6 procent, rapporterar analyshuset Bishop & Associates.

LÄS MER!

Gotland: Elektrifiera bilarna så räcker fastlandskabeln

Gotland kan bygga ytterligare 166 GWh förnybar el utan att stressa sin fastlandskabel om bilflottan blir elektrisk och laddas smart. Med vehicle-to-grid-laddning blir marginalerna ännu bättre. Det visar ett examensarbete på Lunds universitet.

LÄS MER!

Taiwans investeringar i Kina rasar

Under de sju första månaderna i år investerade taiwanesiska komponenttillverkare 86,6 procent mindre i Kina än under samma period i fjol. Precis som det förutspåtts tycks handelskriget mellan USA och Kina leda till att Kina drabbas av minskade investeringar. 

LÄS MER!
Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/