NYHETSBREV
2020-12-09

Volvos elmotorer byggs i Skövde

För 700 miljoner kronor får biltillverkaren Volvo en komplett fabrik för volymtillverkning av elmotorer. Den ska vara klar i mitten av 2020-talet och hamnar i Skövde där företaget sedan 1927 tillverkar förbränningsmotorer.

LÄS MER!



Tre Risc V för Linux

Tjeckiska Codasip meddelar att det konstruerat ytterligare tre stycken Risc V-kärnor som kör Linux: A70XP, A70X MP samt  A70XP MP. Samtliga är 64-bitare.

LÄS MER!



Tekdrive låter dig dela dina data

Att dela mätdata från ett oscilloskop med andra personer är ofta knöligt och dessutom sällan säkert. Tektronix vill förändra det med Tekdrive, en molntjänst som ger obegränsad tillgång till oscilloskopdata.

LÄS MER!



En sprayad mobilantenn

En antenn som kan sprayas på lite varstans, blir tunn, lätt, flexibel och i det närmaste lika bra som en kopparantenn har utvecklats och testats av forskare på Drexel University i USA. Metoden går att använda till antenner som fungerar över många frekvenser som är vanliga i telekom, hävdar forskarna.

LÄS MER!



Milstolpe: Alla får åka i Waymos robotaxi

Härmed har Waymo öppnat sin robotaxi i Phoenix för allmänheten. Ytterligare en milstolpe har därmed passerats. Passagerarna är ensamma i fordonet hela resan.

LÄS MER!



Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/