NYHETSBREV
2021-03-12

Svensk gör tunnast kondensator

Världens tunnaste kondensator – det är vad svenska Smoltek påstår sig ha utvecklat. Nu har företaget demonstrerat påståendet genom en kondensatorprototyp som med nödvändigt substrat är knappa 40 µm hög.

LÄS MER!



Även Oppo varnar för halvledarbrist

Hittills har fordonsbranschen varit mest högljudd men nu varnar även världens fjärde största mobiltelefontillverkare Oppo för bristen på halvledarkomponenter i en intervju med Nikkei Asia.

LÄS MER!


Kinesisk Raspberry-kopia

Geniatech i Shenzen släpper ytterligare ett Raspberry Pi-kompatibelt kort. Det bygger på kinesiska Rockchips processor RK3288.

LÄS MER!


Även Nokia avstår mobilmässan

I tisdags blev det klart ett Ericsson avstår MWC i Barcelona även i år, sent i onsdags drog sig även Nokia ur. När två av de tyngsta utställarna inte deltar kommer det att bli svårt för branschorganisationen GSMA att genomföra mässan på plats i Barcelona.

LÄS MER!


Halvtid: Smartare elektroniksystem

Strax före jul fick innovationsprogrammet Smartare elektroniksystem klartecken från Vinnova att ansöka om ytterligare tre år. Lejonparten av de drygt 40 miljoner kronor som fördelas varje år går till olika samarbetsprojekt mellan företag, institut och akademi, medan en mindre del går till riktade satsningar, och så kostar information och administration en slant.

LÄS MER!


Midsummer: Vill växa på europeiska tak

Järfällaföretaget Midsummer vill att alla hem ska kunna ta vara på solenergi utan att det märks. Estetiskt ska det vara, men också miljövänligt i alla delar. Då blir god insyn i lokala byggmetoder liksom lokal tillverkning avgörande, resonerar Sven Lindström, vd på Midsummer.

LÄS MER!



Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/