NYHETSBREV
2021-05-11

Exeger: Tar in över 300 miljoner kronor

Det svenska solcellsbolaget Exeger har säkrat 38 miljoner dollar i en finansieringsrunda. Pengarna ska användas för att bygga en andra solcellfabrik i Stockholm för storskalig produktion.

LÄS MER!

Halvledarmarknaden: Passerar 500 miljarder dollar

Trots pandemin växte halvledarmarknaden med 10,8 procent i fjol till 464 miljarder dollar. Även 2021 blir ett bra år spår analyshuset IDC. En tillväxt på 12,5 procent innebär att marknaden landar på 522 miljarder dollar.

LÄS MER!

Rise inviger: Testmiljö för cybersäkerhet

Ju fler samhällskritiska system som kopplas upp desto större blir behovet av cybersäkerhet. Den 2:a juni direktsänder forskningsinstitutet Rise invigningen av Cyber Range, en testmiljö där applikation och system kan testas med kontrollerade hackerattacker.

LÄS MER!
E-bok: Kraft för framtida fordon

Mouser Electronics och Rohm Semiconductor har just släppt en gemensam e-bok med fokus på tekniker för kommande bilgenerationer. Här tas särskilt tillämpningar kring elektrifiering upp, exempelvis effekthantering, belysning och motorstyrning.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/