6,5 miljarder kronor till ett batteriforsknings-campus den svenska batteritillverkaren Northvolt ökar dramatisk sin investering i forskning och utveckling i Västerås.
Maxim Integrated avbryter samarbetet med den amerikanska distributören Avnet. För Avnet blir det ett hårt slag eftersom tre procent av försäljningen därmed dras bort. Istället kommer Maxim att säljas genom Arrow Electronics, som en konsekvens av Analog Devices köp av företaget som gick igenom i augusti i år.
Det har gått nio år sedan det Uppsalabaserade verktygsbolaget IAR upptäckte att USA-chefen försnillat pengar. Nu döms han till fängelse och ska dessutom betala tillbaka 550 000 dollar.
Apples licensavtal med Ericsson behöver förnyas, och precis som senast har det blivit bråk om storleken på avgiften. I måndags kom den första stämningen. Patentanalytikern Florian Müller har sin prognos klar om hur den kommer att sluta: seger för Ericsson.
Intels mjuka processorkärna Nios II får nu sällskap av Nios V, företagets implementation av öppenkodsprocessorn Risc-V.
Världens idag sjätte största batteritillverkare, koreanska SK Innovation, spinner av sin battericellstillverkning i ett nytt bolag kallat SK On. Det planerar att expandera kraftig och vara världens största battericellstillverkare år 2030.