NYHETSBREV
2021-10-12

Laddar med ljus för att hitta hund

Ett hundhalsband med inbyggd GPS-spårning, som drivs med solceller, är vad svenska C Security Systems planerar att släppa i början av nästa år. Solcellsmaterialet kommer från svenska Exeger som CSEC ingått ett samarbetsavtal med.

LÄS MER!
Filtrerar bort defekterna i GaN-skivan

Samma höga kvalitet som bulk-GaN men med ­kostnadsfördelarna från kiselvärlden. Så kan man enkelt beskriva uppstartsföretaget Hexagems affärsidé som går ut på att belägga sextums kiselwafers med ett GaN-skikt som blir tillräckligt tjockt för att göra vertikala kraftkomponenter.

LÄS MER!
En testare för fasbrus

De vassaste kommunikationssystemen liksom de bästa radarsystemen har en sak gemensam: extremt bra oscillatorer. FSPN från Rohde & Schwarz är utvecklad enkom för att mäta fasbrus och testa oscillatorer.

LÄS MER!
Snabb Cortex M33 från Renesas

Sex nya medlemmar i Renesas stykretsfamilj RA är klockade i över 200 MHz, vilket ger dem en prestanda på nära fyra CoreMark/MHz när de exekverar från flashminne.

LÄS MER!
Risc V på säkerhetskritiskt rtos

Nu kan säkerhetskritiska system köras på den öppna arkitekturen Risc V. Det deklarerar amerikanska Green Hills Software efter att ha meddelat stöd för sitt realtidsoperativsystem Integrity och dess utvecklingsverktyg.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/