NYHETSBREV
2021-11-30

Schenker beställer 1470 lastbilar av svenska Volta

Lastbilarna ska användas på tio olika ställen i fem länder med start nästa höst. Det är den största preliminärbeställningen någonsin i Europa av en elektrisk lastbil, enligt Volta Trucks.

LÄS MER!

Anritsus handhållna instrument hos Northlab Networks

Under årens lopp har japanska Anritsu haft olika distributörer i Sverige för sina enklare instrument. På sistone har försäljningen skett i egen regi men nu tar Northlab Networks i Nacka över uppgiften.

LÄS MER!
Forskning: Kombon memristor och oscillator tros kunna ge mer hjärnlika datorer

Den mänskliga hjärnan utför överlägset effektivt och energisnålt olika uppgifter. Nu har en studie, ledd av forskare vid Göteborgs universitet, lyckats kombinera en minnesfunktion med en beräkningsfunktion som banar väg för datorer som fungerar mer likt hjärnan.

LÄS MER!
Ericsson skruvar upp 5G-prognosen

Tioårsjubilerande Ericsson Mobility Report ser en allt snabbare tillväxt för 5G och reviderar därför upp prognosen för antalet 5G-abonnemang i slutet av året från 580 miljoner till 660 miljoner. Tillväxten drivs framförallt av utbyggnaden i Kina och USA.

LÄS MER!
Raspberry-kopia på Risc V

Kinesiska Starfive utvecklar en Raspberry Pi-kopia på sin egen systemkrets JH7100.  Den heter  VisionFive V1 och ska kosta 149 dollar.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/