NYHETSBREV
2021-12-10

Volvobatterierna ska utvecklas i Göteborg

Volvo öppnar ett utvecklingscenter tillsammans med Northvolt för den batterifabrik de ska bygga åt Volvo någonstans i Europa.

LÄS MER!

JLT köper fransk partner

Växjöföretaget JLT Mobile Computers, som utvecklar extremt tåliga datorer, har tecknat avtal om att köpa franska ID Work som sålt företagets produkter i Frankrike i åtta år. Genom köpet vill JLT etablera ett eget säljkontor i landet.

LÄS MER!

Risc V ska klå 2019 års Arm

Amerikanska Sifives nya Risc V-processor Performance P650 ska enligt Sifive vara vassare än en Arm Cortex A77.

LÄS MER!
Från synhjälpmedel till elektronikavsyning

Växjöbolaget Visus Technology har hållit en ganska låg profil i Sverige, större delen av mikroskopen har gått på export. Nu vill företaget bli mer synligt och dessutom hitta nya kunder som behöver skräddarsydda mjukvarulösningar.

LÄS MER!
VW satsar på ny batteriteknik

VW bildar ett helägt dotterbolag som utveckla en ny teknik för tillverkning av battericeller. Den kommer  från amerikanska MIT-avknoppningen 24M och sägs ge betydande besparingar. 

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Sparrvik
• Ansvarig utgivare: Anna Wennberg på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/