NYHETSBREV
2022-06-08

Waymo ställer flotta till Ubers förfogande

Uber är på jakt efter självkörande lastbilar som vill bli en del av dess framtida motsvarighet till app-taxi, fast för godstransport.  Waymo är intresserad och lovar nu att dess självkörningsteknik kommer att kunna integreras med Ubers nätverk.

LÄS MER!

Nästa spanska cellfabrik är kinesisk

Navalmoral de la Mata i Spanien ska få en battericellsfabrik. Den byggs av kinesiska Envision AESC som har 30 GWh som slutmål år 2030 för fabriken.

LÄS MER!

Ansiktslyft för RTP-familjen

Det har gått fyra år sedan Rohde & Schwarz lanserade RTP-familjen. Nu kommer en uppdaterad version med förbättrat användargränssnitt och större skärm.

LÄS MER!

38 millimeter oscilloskop

Det är inte prestanda som sticker ut när amerikanska Tektronix lanserar en ny familj oscilloskop, utan designen. Instrumentet som döpts till 2 Series ser mest ut som en tjockare surfplatta och har Vesa-fäste på baksidan vilket gör att det kan monteras som vilken bildskärm som helst.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/