I samband med rapporten för tredje kvartalet aviserade Ericsson ett sparpaket. På kapitalmarknadsdagen igår i New York preciserades omfattningen till 9 miljarder kronor vid utgången av 2023.
Det svenska dotterbolaget till Fineline Global köper den svenska mönsterkortsleverantören Cadint. Det Täbybaserade företaget har tre anställda och en omsättning runt 20 miljoner kronor.
Ytterligare 66 privata mobilnät togs i drift under tredje kvartalet i år vilket gör att det totala antalet nu är uppe i 955 stycken. Siffrorna kommer från leverantörernas branschorganisation GSA.
Forskningsinstitutet Rise har tillsammans med Chalmers tagit fram extremt noggranna resistansstandarder baserade på grafen. Resultaten har publicerats i Nature Communications.