Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2023-05-05
Läcka från Google: Vi utmanas av AI i öppen källkod

Det är inte Open AI som är vår stora konkurrent inom AI, utan öppen källkod. Det hävdar en senior utvecklare i en intern analys som snurrat runt på Google under den senaste månaden.

LÄS MER!
Elektronisk näsa provar vin

Med hjälp av sensorer, signalbehandling och mjukvara har forskare vid högskolan i Gävle tagit fram ett system som kan bedöma kvaliteten på ett rödvin. Tekniken kan bli ett alternativ till manuell vinprovning, skriver högskolan.

LÄS MER!
30 GHz i USB-oscilloskop

Engelska Picoscope lyfter den maximala bandbredden i 9000-familjen till 30 GHz samtidigt som existerande modeller får en ansiktslyftning. Två lämpliga tillämpningsområden är karakterisering av rf-signaler och snabba databussar.

LÄS MER!
NCAB växer i USA

Mönsterkortsleverantören NCAB köper Phase 3 Technologies i USA. Företaget har 17 anställda i San José, Kalifornien och sysslar med snabba leveranser av små serier.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/