Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2023-08-09

60 miljoner till Linköpings solcellsbolag


Epishine, som utvecklar en tryckt solcell för inomhusbruk, har under sommaren tagit in 60 miljoner kronor. Pengarna ska används för vidare produktutveckling och för att skala upp produktionen.

LÄS MER!

Mjukvara: Chat GPT övertygar även när den har fel

Som kodare är Chat GPT överlägsen sina mänskliga kollegor i ett viktigt avseende: den är trevlig och auktoritativ och upplevs därmed som mer trovärdig. Tyvärr även när den har fel. Vilket är mycket ofta. Försökspersoner fick jämföra Chat GPT med svar från kodforumet Stackoverflow.

LÄS MER!

Fieldfox kan uppgradera allt i efterhand

Keysights serviceinstrument för mobilnät och andra uppgifter utanför labbet kommer nu i en modell där alla funktioner kan uppgraderas i efterhand med mjukvarunycklar. Det gäller även bandbredder och frekvensområden.

LÄS MER!
Vraket efter Britishvolt ryker fortfarande

Motgångarna är inte slut för det havererade brittiska batteriprojektet Britishvolt. Köparen, som skulle plocka upp bitarna efter konkursen i januari, ligger långt efter med avbetalningarna och dess moderbolag misstänks för skattebedrägerier.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB