Ett nytt bolag ska bildas av Renault Group, Volvokoncernen och CMA CGM i början av 2024. Det ska utveckla elskåpbilar och logistiktjänster.
Telia bygger andra generationens 5G längs fyra vägsträckor för att underlätta test av självkörande lastbilar. Projektet är en del av det EU-stödda Northstarprojektet som drivs tillsammans med Ericsson.
Hämta inspiration från din favorit på skärmen, det kan vara en film men också en serie, och konstruera sedan något skrämmande. Distributören Farnell utlovar godis till de bästa bidragen, men inget bus.
Nu finns en beställning på en superdator designad i Europa. Den ska heta Jupiter och byggs av ett fransk-tyskt konsortium på beställning av Euro HPC. Kostnaden blir en halv miljard euro och prestandan blir över en exaflops.