Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2024-10-09

Uppsalas batteribolag tar in 150 miljoner

Uppstartsföretaget Altris säkrar 150 miljoner kronor i en B1-runda där bland annat batteritillverkaren Clarios och rederiet Maersk ingår. Pengarna ska användas för att bygga klart pilotlinan.

LÄS MER!

JAN TÅNGRING:
Varför går nobelprisen till datavetare?
Två datavetare på Googles AI-dotterbolag Deep Mind får nobelpriset i kemi för sin hobby att vika virtuella proteiner med hjälp av generativ AI. En tredje datavetare får kemipriset för mjukvara som designar proteiner. Kommer det att fortsätta såhär?

LÄS MER!

DCDC-omvandlare med ultrabrett ingångsintervall

De nya omvandlarna i RDF-serien klarar 14 till 160 VDC på ingången. Det passar bra för förnybar energi, batterisystem, industriell teknik och järnvägsapplikationer, uppger XP Power.

LÄS MER!

Uppsalas studenter utbildas på öppna EDA-verktyg

Det går alldeles utmärkt att använda öppna och därmed ­kostnadsfria EDA-verktyg för att lära studenterna att designa analoga kretsar. En grupp doktorander på Uppsala universitet bevisade det i våras och förhoppningen är att införa kursen även för ingenjörsstudenterna på E och F-programmen.

LÄS MER!

Ytmonterad säkring för 200 A

De två säkringarna i 871-series från amerikanska Littelfuse är tänkta för serverkort i datacenter. De är små, ytmonterade och specificerade för 150 A respektive 200 A.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB