Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2024-03-08

Nokia knycker asic-chef av Ericsson

I en ovanlig manöver har den finska telekomjätten rekryterat Derek Urbaniak till ny chef för chipdesign, rapporterar Light Reading. Han har haft motsvarande postition på Ericsson i närmare sju år.

LÄS MER!

Du kan bli en av EU:s nya AI-sheriffer

EU:s nyinrättade AI-kontor söker teknikspecialister. Kontoret ska upprätthålla den nya EU-förordningen som har som mål att göra den nya AI-tekniken säker.

LÄS MER!

Bekräftat: 390 miljoner till 6G-forskning

I höstas slöt regeringen en överenskommelse med Sverigedemokraterna om att satsa 390 miljoner kronor på 6G-forskning. Nu får Vinnova och Vetenskapsrådet formellt i uppdrag att genomföra den.

LÄS MER!

Succé för Mycronics blinkfria laser

När gasfaslasern byts ut mot en halvledarlaser sjunker totala energiförbrukningen i Mycronics maskritare med över 70 procent. Att det inte hänt för länge sen beror på de unika kraven som gjorde att det tog många år att kvalificera lasrarna.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB