Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2024-03-12

Brittisk mjukvara kortar Volvos laddtid

Biltillverkaren Volvo investerar i Breath Battery Technologies och ska dessutom integrera det brittiska bolagets mjukvara för att styra batteriladdningen i kommande modeller. Tekniken kan sänka tiden det tar att ladda 10 till 80 procent med mellan 15 och 30 procent utan att batteriets livslängd påverkas.

LÄS MER!

H&D Wireless i rekonstruktion

Teknikbolaget H&D Wireless, med Pär Bergsten i spetsen, har ansökt om rekonstruktion för moderbolaget och några av dotterbolagen. Orsaken är att försäljningen av delar av verksamheten inte blir av.

LÄS MER!

Konsumentverket: Det säljs fortfarande 2G- och 3G-produkter

Trots att GSM- och 3G-näten ska vara avvecklade till sista december 2025 säljs det fortfarande produkter för dessa mobilstandarder, visar en undersökning som Konsumentverket gjort. Dessutom får kunderna ingen information om att produkterna kommer att sluta fungera.

LÄS MER!

850 nya miljoner till tunga laddpiloter

Någon gång i maj öppnar Energimyndigheten en ny utlysning i programmet Regionala elektrifieringspiloter för tunga transporter.

LÄS MER!
LE Audio i ST:s mikrokontroller

ST Microelectronics presenterar en ny generation styrkretsar för Zigbee, Thread, Bluetooth och Matter. Den nya produktserien heter STM32WBA5. 

LÄS MER!
Italien kan få en kapslingsfabrik

Intel skulle bygga en avancerad kapslingsfabrik i norra delen av landet men valde Polen istället. Nu kan Italien trots allt få en om Singaporebaserade Silicon Box planer blir verklighet.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB