Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2024-05-30

Telias GSM-nät får leva till 2027

Redan 2020 kom nyheten att GSM-näten skulle vara avvecklade till sista december 2025, samma dag som frekvenslicenserna löper ut. Nu skjuter Telia fram slutdatum för sitt nät med två år.

LÄS MER!

Ännu en tysk gigafabrik på is

Porsches projekt att bygga en battericellsfabrik i Lausitz, Brandenburg, pausas på obestämd tid. Den var planerad till minst 20 GWh.

LÄS MER!

Datorplattform från Arm

Arm släpper en CSS (Compute Sub System) för processorer till pc, smarttelefoner, smartteve och andra klientsystem. Produkten tar dig hela vägen till tapeout i 3 nm.

LÄS MER!
Första svenska tolvtumsmaskinen hamnar i Lund

Uppstartbolaget Alixlabs har beställt en plasmaetsare från Nanovac i Staffanstorp för 300 mm-wafers. Maskinen ska användas för att verifiera Lundabolagets metod för att göra litografi­processen vid halvledar­tillverkning under 2 nm snabbare och billigare.

LÄS MER!
69 miljoner till Linköpings solcellsbolag

Epishine, som utvecklar en tryckt solcell för inomhusbruk, har fyllt på kassan med 69 miljoner kronor. Pengarna ska användas till att öka de globala försäljningsaktiviteterna samt fördjupade samarbeten med kunder och partners inom olika marknadssegment.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Anne-Charlotte Lantz
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB