I fjol landade Nokia en beställning på 75 mobiluppkopplade och kameraförsedda drönare med den belgiska operatören Citymesh. Nu slår den schweiziska operatören Swisscom Broadcast till med en beställning på 300 stycken Drone-in-a-box.
Kinesiska Dongfeng funderar på att bygga en elbilsfabrik i Italien. Det skulle i så fall bli den tredje kinesiska elbilstillverkaren som etablerar sig i Europa.
Jämfört med ett genomsnittligt realtidsoperativsystem har ett inbyggt Linuxsystem många fler ingångar som en angripare kan försöka utnyttja. Lyckligtvis erbjuder Linux också många goda sätt att täppa till hålen det gäller bara att känna till dem.
Echandia i Solna har fått en beställning av sina marina batterisystem till snabbfärjor som ska trafikera bukten i San Francisco.