Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2025-12-11

Ligna och Altris tar fram supertunt natriumjonbatteri 

Svenska Ligna Energy och Altris ska ta fram världens första supertunna natriumjonbatteri. Ligna ska tillverka Altris natriumjonteknologi  i Norrköping.

LÄS MER!

Qualcomm köper Risc V-expertis

Amerikanska mobilchipjätten Qualcomm köper den amerikanska Risc V-serverchipdesignern Ventana.

LÄS MER!

En eftermiddag om försvarselektronik

Den 22 januari bjuder Semiconductor Arena i Kista in till en eftermiddag om försvarelektronik. Bland annat kommer FMV att prata om den pågående analysen av tillgången till halvledarkomponenter i materielsystem av stor betydelse för Sveriges försvar.

LÄS MER!

Söker sommarjobbare

För den som läser en ingenjörsutbildning eller pluggar matematik finns chansen att söka sommarjobb på Ericsson. Telekomjätten kallar det internship och vill ha ansökan senast 25 januari.

LÄS MER!

Effektsensor för 0,8 mm

Den första effektsensorn med en koaxialkontakt på 0,8 mm. Så lanserar Rohde & Schwarz NRP150T som mäter effekt upp till 150 GHz och klarar därmed de nya banden för fordonsradar.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB