Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2025-02-05

Svenska halvledarcentret söker föreståndare

I maj nominerade Vinnova SCCC (Swedish Chips Competence Center) som svensk kandidat till ”Kompetenscenter inom halvledarteknik” inom EU:s forskningssatsning Chips JU. I november gav EU klartecken och nu söker SCCC en föreståndare med placering i Lund.

LÄS MER!

Alixlabs i samarbete med Linköpings universitet

Ett forskningssamarbete  kring galliumnitrid (GaN) och indiumnitrid (InN) inleds nu mellan Alixlabs i Lund  Pedersengruppen på Linköpings universitet.

LÄS MER!

Linköping vill bli navet för svensk försvarsinnovation

I en debattartikel i Dagens Industri pläderar företrädare för Linköping att bygga upp en hubb för innovation inom försvarsområdet på orten där företag, Försvarsmakten, universitet, institut och andra kan samverka.

LÄS MER!

Krets Consulting startar utveckling i Västerås!

Örebrokonsulten Krets påbörjar etableringen av en utvecklingsverksamhet i Västerås. 

LÄS MER!

Koda Stellar och Aurix i Rust

Nu går det att koda ST:s styrkretsfamilj Stellar i Rust,  programspråket som utmanar C för maskinnära uppgifter. Detsamma gäller den konkurrerande kretsen Aurix från  Infineon.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB