Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2025-03-04

TSMC bygger ytterligare fem fabriker i USA

Tillsammans med USA:s president Donald Trump presenterade TSMC:s ordförande och vd C.C. Wei igår en plan för att bygga ytterligare fem fabriker i Arizona till en kostnad av 100 miljarder dollar. Företaget har sedan tidigare avsatt 65 miljarder dollar för tre fabriker i delstaten.

LÄS MER!

Microchip säger upp 2000

Amerikanska Microchip sällar sig till skaran av halvledarbolag som säger upp personal till följd av nedgången i fordonssektorn och den allmänna lågkonjunkturen.

LÄS MER!

Sivers kompletterar med millimetervågsantenner

Det är inte trivialt att designa en komplett radioenhet inklusive antenner på millimetervågsområdet. För att förenkla för kunderna att använda Sivers Semiconductors chip har företaget kompletterat dem med ett antal gruppantenner för satellitkommunikation och 5G.

LÄS MER!

Forskning: Ny metod tillverka grafenoxid

 KTH-professorn Richard Olsson tillverkar atomtjocka ark av GO (grafenoxid) genom att omvandla kolfibrer med hjälp av elektrokemisk oxidation i ett bad av vatten och salpetersyra. Det är ett grönt alternativ för att minska beroendet av naturlig grafit.

LÄS MER!


Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB