Kopia online av nyhetsbrevet.


  NYHETSBREV
2025-03-11

Seminarium på Elektronikmässan: Få tillgång till pilotlinorna

Eftermiddagen den 3 april på Kistamässan pratar företrädare för två av EU:s pilotlinor om hur du får access till dem. Det handlar om kraftkomponenter i kiselkarbid och galliumnitrid respektive strömsnåla kretsar i FD-SOI, kisel-på-isolator.

LÄS MER!

SG Wireless – att hålla i handen när paradigmer skiftar

EMBEDDED WORLD Ja, rubriken är obegriplig, men Xavier Dupont på SG Wireless valde att säga det på det viset. Det han menade var ”när Donald Trump ändrar spelreglerna”. Då kan SG Wireless flytta produktionen till ett land utan tariffer – eller rita bort de kinesiska komponenterna ur din konstruktion.

LÄS MER!

CGD vill kombinera GaN med IGBT:er i elbilar

Engelska CGD lanserar en inverterlösning med galliumnitrid och IGBT:er som klarar effekter på 100 kW eller mer. Företaget utmanar därmed kraftelektronik baserad på kiselkarbid i elbilsinvertrar.

LÄS MER!

Därför tillverkar Beyonder battericeller i Kina


Norska Beyonder  använder två kinesiska partner för att volymproducera en egen battericell. Det är en brygglösning tills företaget har råd att etablera egen kapacitet i Norge eller EU. Elektroniktidningen frågar om för- och nackdelar med att samarbeta med partner som är kinesiska.

LÄS MER!

Tack för att du läser Elektroniktidningens nyhetsbrev!
• Prenumerera / Subscribe
• Ändra adress / Change address
• Avbryt prenumeration / Unsubscribe / Avbryt via epost.
• Arkiv/Archive: etn.se/nyhetsbrev/
• (c) Elektroniktidningen Sverige AB
• Annonsering: Rainer Raitasuo
• Ansvarig utgivare: Jan TÃ¥ngring på uppdrag av Elektroniktidningen Sverige AB