700 teraops är prestanda för kinesiska biltillverkaren Xpengs första egna självkörningschip. Företaget använder idag som alla andra Nvidias självkörningsdatorer.
Ett kit för utveckling av avståndsmätning mellan två Bluetoothenheter med hjälp av Channel Sounding. Det kommer från SIlicon Labs och återförsäljs av Mouser.
En dryg månad efter det att Onsemi lagt ett oförankrat kontantbud på Allegro dras budet tillbaka. Styrelsen för Allegro har hela tiden varit avvisande och uppenbarligen har det inte gått att övertyga de större ägarna om förträffligheten i affären.
Kraft- och automationskoncernen ABB planerar att knoppa av robotdivisionen i ett separat och börsnoterat bolag. Processen beräknas ta ett år.